Części oryginalne czy zamienniki po szkodzie z OC?

Części oryginalne czy zamienniki po szkodzie z OC?
Wycena szkody przywodzi na myśl turniej w przesuwaniu liny – poszkodowany chce otrzymać jak najwięcej wypłaty, ubezpieczyciel zaniża kwotę należności. Czy firmy ubezpieczeniowe mogą uwzględniać wartości zamienników w miejsce części oryginalnych w eliminacji szkody z OC? Różnice sięgają nawet kilku tysięcy złotych.

Swoją informację na temat jakości części zamiennych, zdecydowana większość kierowców wyprowadza ze spotów telewizyjnych, gdzie zwykle opisywane są kampanie reklamowe sformowane przez producentów aut. Zależy im na tym, abyśmy zaufali, że tylko podzespoły z logotypem producenta samochodu są tymi o „najlepszej postaci” i jedynie one mogą zbawiennie wywrzeć wpływ na nasze bezpieczeństwo. Cała pozostałość osiągalnych na rynku części to tylko „zamienniki”. Rezultat? Jak potwierdzają analizy, słowo to ma kategorycznie pejoratywne konotacje. Kojarzy się nam ono z „bublem”, a nawet „złem koniecznym”. Takie skojarzenia mają swój zalążek jeszcze w czasach PRL, gdzie części zamienne były kategorycznie gorszej jakości niż obecnie. Były to artykuły generowane rzemieślniczo, a fabrykanci samochodów osobowych użytkują to i wspierają przeświadczenie o „zamiennikach” jako artykułach wciąż odbiegających jakościowo od elementów oryginalnych. Nie zapominajmy jednak, że od tamtej pory upłynęło już kilka dekad, a producenci pojazdów, nawet ci najwięksi, już dawno nie wytwarzają większości modułów swoich aut, skupiając się prawie jedynie na karoserii i blokach silników.
Ale nie przeistoczyło się jedno – ceny. Substytuty wciąż są wyraźnie tańsze od elementów oryginalnych, co starannie używają ubezpieczyciele.
Często zdarza się, Iż w kosztorysie naprawy towarzystwo ubezpieczeniowe bierze pod atencję najtańsze substytuty. Załóżmy, że uszkodzeniu ustąpił frontowy zderzak Forda Focusa. Koszt zamiennika to 250 zł, oryginału z ASO – 1000 zł. Co w momencie, jak w kosztorysie pojawi się taki zamiennik? Czy warto, byś dochodził swoich racji?
Tak! Rzecznik Finansowy, Komisja Nadzoru Finansowego, co więcej Sąd Najwyższy opowiadają się po Twojej stronie. Koncentrują się na tym, żezakład ubezpieczeń musi brać pod uwagę Twój interes. Jeśli w pojeździe miałeś zamontowane części oryginalne i uległy one zepsuciu, w Twoim biznesie będzie odnowienie na takich samych częściach. Wówczas auto nie utraci na wartości.
A już niezbicie nie bierz pod atencję najtańszych substytutów!

Kiedy części oryginalne?
Powołaj się na postanowienie Sądu Najwyższego (sygn akt III CZP 85/11) w którym Sąd jasno wskazał sytuacje, w jakich zadośćuczynienie powinno być determinowane na bazie nowych, oryginalnych części producenta auta. Sąd utrzymuje, Iż:
ubezpieczyciel nie może odmówić Ci zwrotu kosztów naprawy na częściach oryginalnych wtedy, gdy:
·    pojazd jest jeszcze objęty gwarancją producenta i w okresie gwarancji był serwisowany opierając się na  części oryginalne pochodzące od producenta;
·    przemawia za tym nadzwyczajnyinteres poszkodowanego, np.
    a) pojazd nie znajduje się obecnie na gwarancji producenta, ale pokrzywdzony serwisował go na bazie o części oryginalne, a kontynuacja takiej „historii” zdoła wpłynąć na jego wartość handlową;
    b) pokrzywdzony naprawi auto z użyciem części oryginalnych i pokaże fakturę lub rachunek za naprawę;

Ponadto Komisja Nadzoru Finansowego w swoich wytycznych dla ubezpieczycieli wskazuje kiedy weryfikacja strat ma zostać skonstruowana na podstawie o wartość oryginałów.
Wyszczególnione powyżej sytuacje nie są wyłącznymi, w których ubezpieczyciel powinien stosować w ocenie ceny części oryginalnych. Wszystko zależy od rzeczowych sytuacjach.
Najłatwiej będzie, jak zapamiętasz ogólną zasadę – jeśli w aucie miałeś zamontowane oryginały, w kosztorysie naprawy muszą być autentyki.
Kiedy części zamienne
Zakład ubezpieczeń może skalkulować szkodę wedle należności części zamiennych, jeśli przed szkodą części oryginalne w Twoim samochodzie były do granic możliwości zużytkowane i jakościowo o wiele gorsze od substytutów, Nie może brać pod uwagę cen najtańszych zamienników. W wycenie muszą znaleźć się części, które są objęte gwarancją producenta.  

Kiedy najtańsze zamienniki?
Najtańsze zamienniki mogą pojawić się w kosztorysie tylko wtedy, gdy uszkodzeniu uległy tej sali części.  

Pamiętaj zawsze możesz napisać również odwołanie od kosztorysu towarzystwa ubezpieczeniowego

Ten wpis został opublikowany w kategorii wynajem i oznaczony tagami , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.