Porównanie cen ubezpieczeń OC

Stawki OC idą w dół! Porównanie cen ubezpieczenia OC

Lipiec był pierwszym od dłuższego czasu miesiącem, w którym zauważono obniżenie średnich opłat zabezpieczeń OC. Ten kierunek utrzymał się dodatkowo w lipcu. Oznacza to, że możemy spodziewać się dalszych redukcyj zapłat, czy też po wakacjach czeka nas dotkliwa niespodzianka?

Jak wynika z analiz, pierwszy kwartał bieżącego roku powitał
posiadaczy pojazdów kolejnymi podwyżkami cen OC. W marcu bieżącego roku płaciliśmy za asekurację około o 45% więcej, aniżeli w tym samym miesiącu rok wcześniej. szczęśliwie tempo zwyżek wyhamowało i w kolejnych miesiącach średnie ceny umów Odpowiedzialności cywilnej unormowały się. Niestety cena ubezpieczenia OC po kolizji znacznie wzrośnie.

Lipiec 2017 znacznie droższy od lipca ubiegłorocznego?

Na przykładzie przeszło 13 000 kalkulacji wykonanych na naszym kalkulatorze    ubezpieczeniowym okazało się, że średnie opłaty odpowiedzialności cywilnej w czerwcu 2017 roku były o 39% wyższe, niż w analogicznym czasie ubiegłego roku. Jak już porównamy zwiększenie cen w II kwartale, to w zeszłym roku wzrosły one o 14%. Rozpęd podwyżek wyraźnie już zmalał i w 2017 roku od kwietnia do czerwca wzrosły one o 7%.
Najistotniejszą wiadomością dla kierowców jest fakt, iż czerwiec był pierwszym miesiącem w tym roku, kiedy  zanotowano obniżenie średniej ceny odpowiedzialności cywilnej. Trend ten utrzymał się także w lipcu i był już zauważalny, gdyż średnie ceny zmalały o 3%.

Gdzie OC jest najtańsze?

Kierowcy we Wrocławiu 1507 zł, Warszawie 1399 zł i Toruniu 1361 zł zapłacili najwięcej za OC. Natomiast najmniej za umowy ubezpieczeniowe zapłacili kierowcy z Kielc 889 zł, Bydgoszczy 941 zł i Zielonej Góry (1059 zł). Skąd aż takie różnice? Przy kalkulowaniu składek OC, ubezpieczyciele inspirują się własnymi statystykami dotyczącymi ilości kolizji i prawdopodobieństwem stłuczki. Dla każdego z tych miast informacje są inne.

W jakim mieście OC jest najdroższe?

Przeglądając średnie ceny OC w II kwartale bieżącego roku przetestowaliśmy również, w jakim mieście wojewódzkim podwyższyły się one w najwyższym stopniu. Okazuje się, iż w zestawieniu z czerwcem ubiegłego roku, maksymalne podwyżki poruszyły kierowców z Lublina, aż o 96%! Mniejszy, jednakże wciąż znaczny wzrost opłat odnotowaliśmy również w Katowicach 75% i Opolu 78%. A gdzie zwyżki były najmniej dotkliwe? W Bydgoszczy 11%, Wrocławiu 17% i Kielcach 22%. Z kolei w Szczecinie podwyżkę szacuje się na 35%.

Czy ceny dalej będą rosły?
 
O przyczynach zwyżek OC wzmiankowaliśmy już we wcześniejszych artykułach. Określiliśmy wówczas tzw. wojnę cenową pomiędzy ubezpieczalniami. Sytuacja, która trwała przez lata, wprawiła do rozległych strat pieniężnych. Warto również napomknąć o wzrastającej liczbie kolizji drogowych. Więcej wypadków to również więcej wypłacanych odszkodowań. W ostatnim roku, po raz pierwszy od 5 lat wzrosła liczba wypadków.
Jednak czy obniżki średnich cen asekurowań OC  w czerwcu i lipcu mogą się utrzymać w kolejnych miesiącach?  Na nieszczęście nie. Ceny obowiązkowego ubezpieczenia z pewnością będą nadal rosły. Na szczęście już nie tak nagle, więc posiadacze samochodów nie zauważą aż tak bardzo tych przemian, jak to miało miejsce w poprzednich miesiącach, kiedy to opłaty odpowiedzialności cywilnej w krótkim czasie wzrosły o ponad 50%. Dzieje się tak dlatego, ponieważ zakłady ubezpieczeniowe w Polsce muszą zwiększać udział wypłat zadośćuczynień osobowych w zapłatach ogółem. W Europie odszkodowania za szkody osobowe to 50% wypłat, podczas gdy u nas wyłącznie 16%. Jak więc widać wojna cenowa, która sprawiła do strat w tym segmencie, to nie jedyna i nie najistotniejsza przyczyna wzrastających cen.

Ten wpis został opublikowany w kategorii wynajem i oznaczony tagami , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.