Auto zastępcze z OC, czyli kiedy się należy i na jak długo?

Do tej pory z autem zastępczym z OC sprawcy stłuczki było jak z Człowiekiem śniegu, ktoś o nim słyszał mimo to nikt go nie zobaczył. Firmy ubezpieczeniowe odmawiały zapłat za eksploatację innego samochodu na czas naprawy naruszonego pojazdu. W większości takich przypadków zasłaniały się tym, że reperowany czterokołowiec nie był używany w celach zarobkowych oraz dostępem jednostki poszkodowanej do komunikacji miejskiej.
W 2011 roku sytuacja jednak uległa metamorfozie, gdyż Sąd Najwyższy podjął decyzję, w której zakwestionowano wyżej wspomniane praktyki towarzystw ubezpieczeniowych. Stąd też, jeśli Twój pojazd został niesprawny i potrzebuje naprawy z OC sprawcy nie wahaj się skorzystać ze swoich praw.

Odszkodowanie za brak auta

Strata pojazdu w następstwie kolizji sama w sobie nie jest szkodą majątkową. Za szkodę tę uznawany jest dopiero najem auta zastępczego. Znaczy to, że nie można domagać się od ubezpieczeniowego odszkodowania, za które można by było pożyczyć pojazd. Gotówkę odbierze się wówczas, gdy samochód zastępczy zostanie defacto użyczony. Wynajem z oc sprawcy to dobre rozwiązanie.

Auto zastępcze z OC sprawcy

Wystarczy chwila nieuwagi innego partycypanta ruchu i Twój samochód jest niesprawny, a poza tym może wymagać renowacji, która potrwa, przynajmniej kilka dni. Opłaty takiego remontu zostaną pokryte właśnie z OC sprawcy, tak samo jak pożyczenie pojazdu zastępczego.
Podczas raportowania szkody wskazane jest od razu poprosić o użyczenie samochodu zastępczego lub pokrycie kosztów takowego wynajmu. Pamiętaj, że jako pokrzywdzonynie musisz już ponadplanowo udowadniać towarzystwu potrzeby posiadania auta zastępczego.

A kiedy samochód zastępczy nie przysługuje?
Firmy ubezpieczeniowe mogą odmówić zwrotu kosztów wynajmu w zakresie OC sprawcy w przypadku, gdy wydatki poniesione na wypożyczanie   samochodu zastępczego okażą się totalnie bezskuteczne i ekonomicznie niewytłumaczalne. Może się naturalnie tak zdarzyć w razie, gdy w rodzinie znajduje się dodatkowy pojazd, który można by wykorzystać na okres  naprawy naruszonego pojazdu.
Powinno to być jednak takie auto, które nada się do takich samych celów, co to naprawiane i nikt z rodziny nie ucierpi, jeśli zaczniesz go używać. Dla przykładu, gdy zepsuciu uległ Twój dostawczy samochód Renault, a posiadasz jeszcze osobowego Forda, to ubezpieczyciel nie ma prawa odmówić zwrotu kosztów najmu. natomiast, gdyby uszkodzeniu uległ osobowy Opel, a Twoja rodzina dysponuje nadal osobową Skodą, jednak Twoja żona dojeżdża nim codziennie do pracy to zakład ubezpieczeń także nie może odmówić Ci zwrotu kosztów wynajmu.

Samochód zastępczy, tylko, jaki?

Wynajmując pojazd zastępczy z OC sprawcy pamiętaj, że nie powinno być on wyższej klasy niż Twój samochód. Może to być tylko auto tego samego segmentu bądź niższego. W przeciwnym razie koszty wynajmu zostaną zwrócone wyłącznie do wysokości, w której zmieściłoby się wynajęcie auta tej samej klasy.
Dodatkową rzeczą jest opłata za wynajęcie auta. Bezdyskusyjnie ma prawa ona przekraczać średnich stawek ważnych na lokalnym rynku. Najprostszym sposobem jest zgłoszenie się do wypożyczalni, która współdziała z towarzystwem zakładem ubezpieczeniowym sprawcy i podać jej numer szkody z OC. Firma taka zorganizuje resztę formalności z ubezpieczalnią, by Tobie pozostał jedynie czas ażeby cieszyć się użyczonym pojazdem.

Jak długo można jeździć autem zastępczym?
Pojazd zastępczy przystaje na czas reperacji uszkodzonego pojazdu. W razie szkody częściowej przysługuje on od dnia wypadku aż do dnia, w którym odbierze się swój naprawiony pojazd z warsztatu. Na nieszczęście, często zdarza się, że towarzystwa łamią tę zasadę i zwracają koszty wyłącznie za okres technologicznego, a nie rzeczywistego czasu reperacji auta. Tematu by nie było gdyby nie fakt, że technologiczny czas naprawynie uwzględnia np. oczekiwania na części potrzebne do reperacji czy wysychania polakierowanych elementów karoserii.
Jednakże w przypadku, gdy twój samochód zostanie niezmiernie mocno uszkodzony, zakład ubezpieczeń z całą pewnością stwierdziszkodę całkowitą . W takiej sytuacji możesz korzystać z auta zastępczego od dnia zgłoszenia szkody, do czasu wypłaty pieniędzy.

Samochód zastępczy z AC/Assistance
Kategorycznie inaczej rzeczy się mają w sytuacji najmu pojazdu zastępczego w zakresie polisy dobrowolnej. Nader często zdarza się, że w sytuacji umów autocasco jest zapis mówiący o pożyczeniu takiego pojazdu w ramach umowy ubezpieczeniowej na maksymalnie 3 lub 4 dni. A jednakowo często zdarza się, iż złożone naprawy mogą potrwać nawet miesiąc. Należy, wobec tego zwrócić na to uwagę w czasie podpisania umowy, a także na to czy owy zakład ubezpieczeń wskazuje konkretne przedsiębiorstwa, od których można wypożyczyć samochód zastępczy, ponieważ, jeżeli skorzystasz z usług innej wypożyczalni, zwrot kosztów może być utrudniony.

Ten wpis został opublikowany w kategorii wynajem i oznaczony tagami , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.