Jak wynająć zastępczy samochód po kolizji

Uczestniczyłeś w zdarzeniu drogowym, który nie zdarzył się z Twojej winy a Twój samochód jest w tym momencie w warsztacie? Gdy pojazd jest Ci potrzebny do dziennego działania, nie musisz się martwić – przysługuje Ci samochód zastępczy, którego koszt pozostanie spłacony przez polisę odpowiedzialności cywilnej sprawcy szkody.
Zgodnie z werdyktem Sądu Najwyższego z 2011 roku o pojazd zastępczy z OC sprawcy ma prawo ubiegać się każdy, kto partycypował w zdarzeniu drogowym wywołanej przez stronę przeciwną i w jej efekcie został pozbawiony środka transportu. Nieistotne jest to, do jakich celów własnych lub profesjonalnych korzystasz auta. Kiedy ustalisz, iż deficyt samochodu naraża Cię na niewygody, masz prawo starać się o samochód zastępczy.

Jakie dokumenty należałoby dodać do wniosku o wynajem auta zastępczego?
Wniosek o samochód zastępczy masz prawo złożyć bezpośrednio w towarzystwie ubezpieczeń, jako, że takie rozwiązanie w ofercie ma również mnóstwo warsztatów oraz wypożyczalni samochodowych. Część z nich prócz tego oferuje tę usługę bezgotówkowo zdając sobie sprawę, że nie każdy może sobie pozwolić na trwający kilkanaście dni wynajem auta, a następnie podejmują się rozwiązać sytuację zwrotu kosztów wprost z ubezpieczalnią winowajcy.

Aby pozyskać zastępczy samochód będziesz musiał wypełnić parę formalności. Miej na uwadze w takim razie, żeby zaopatrzyć się w:

  • dowód osobisty,
  • prawo jazdy,
  • dowód rejestracyjny poszkodowanego auta,
  • numer i datę szkody,
  • dane umowy ubezpieczeniowej odpowiedzialności cywilnej sprawcy,
  • dokument z ubezpieczalni z daną o przyjęciu szkody do likwidacji plus alternatywy wynajęcia pojazdu.

O czym trzeba pamiętać wynajmując pojazd zastępczy?
Samochód zastępczy należy Ci się bez względu na to, w jakich celach korzystasz ze swego auta na co dzień, jednak tylko wtedy, gdy nie posiadasz innego środka transportu. Gdy posiadasz kolejne auto, nie będziesz mógł skorzystać z tej opcji. Pamiętaj też o tym, że Twój zastępczy środek transportu nie ma prawa być autem lepszej kategorii niż to, jakiego posiadaczem jesteś, natomiast opłata za wynajem nie może przekraczać średniej stawki na rynku.

Czas użytkowania z wozu zastępczego
Ponadto korzystać z pożyczonego auta masz prawo już od dnia zaistnienia wypadku, nawet do momentu odebrania swego auta z naprawy bądź w przypadku, jeżeli wystąpi szkoda całkowita, aż do chwili zakupu nowego samochodu.
Jeśli firma ubezpieczeniowa dowiedzie, iż nazbyt długo zwlekałeś z decyzją to może odmówić kompletnego zwrotu pieniędzy.

Ten wpis został opublikowany w kategorii wynajem i oznaczony tagami , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.