Auto zastępcze po kolizji na czas naprawy z ubezpieczenia OC

Od wielu lat użytkownicy aut bojują z ubezpieczycielami o refundację kosztów wynajmu pojazdu zastępczego na okres reperacji rozbitego auta. Do niedawna towarzystwa oddawały takiego rodzaju wydatki jednie jednostkom, które używały samochodów do prowadzenia firmy. Auto zastępcze Szczecin po kolizji
W ostatnim czasie niemało się jednak zmieniło, gdyż użytkownicy pojazdów zyskali w konfliktach z firmami ubezpieczeniowymi potężny argument w postaci uchwały Sądu Najwyższego, który zakwestionował dotychczasową praktykę. Jeżeli więc ktokolwiek zepsuje wasz samochód, nie wahajcie się skorzystać z ów przywileju, szczególnie iż zarówno Biuro Rzecznika Ubezpieczonych, jak i KNFwiecznie miały w tej myśli po stronie pokrzywdzonych.
W tej chwili, gdy ich pogląd przyznał Sąd Najwyższy, który w uchwale przyznał poszkodowanym prawo do zwrotu kosztów wypożyczenia pojazdu zastępczego niezależnie od tego, do jakich celów go używają, TU mogą zaledwie wykłócać się o stawkę.
Należałoby wiedzieć, że w tym razie nie musicie uprzednio poinformować zakład ubezpieczeń bądź prosić go o aprobatę na skorzystanie z usług autowypożyczalni. W sytuacji, gdy jednak nie potrzebujecie sami „walczyć” z zakładem ubezpieczeń, możecie zostawić to po stronie wypożyczalni pojazdów – poniektóre z nich są wyspecjalizowane w tego rodzaju sprawach.
Komu należy się samochód zastępczy Szczecin z OC sprawcy?
Zakłady ubezpieczeniowe przez sporo lat upierały się, że zwrot opłat auta zastępczego z umowy ubezpieczeniowej OC winowajcy przysługuje co najwyżej jednostkom, jakie używały pojazdu do prowadzenia działalności gospodarczej. W teorii ci, jacy nie byli posiadaczami jakiejś firmy, mogli ubiegać się o zwrot opłat na samochód zastępczy w sytuacji, jeśli mieli problem z dostępem do łączności publicznej lub udowodnili, iż samochód jest im konieczny do transportowania chorych bądź niepełnosprawnych.  
Z interpretacją statutów ambarasy miały także sądy. Rozstrzygająco rozwiązała to decyzja Sądu Najwyższego z 17 listopada 2011 r., która głosi, iż zwrot opłat poniesionych na wynajem samochodu zastępczego należy się też osobom, które używają swojego auta w celach własnych, i nie ma znaczenia, czy mają odpowiedni dostęp do komunikacji publicznej. Lecz tu również są wyjątki – ubezpieczalnie przeważnie nie chcą płacić za pojazd zastępczy, jeśli poszkodowany posiada inny pojazd.

Na jaki czas można wynająć pojazd zastępczy?
Samochód zastępczy przysługuje na okres naprawy, czyli od dnia powstania szkody lub od dnia wstawienia auta do naprawy (pod warunkiem, Iż można było nim przedtem podróżować) aż do chwili jego odbioru. Inaczej wygląda to w razie szkody całkowitej. Towarzystwa ubezpieczeniowe twierdzą, iż pokrzywdzony może używać samochodu zastępczego na ich koszt do momentu wypłaty świadczenia.
Tymczasem decyzja SN z dnia 22 listopada 2013 r. opiniuje, iż pokrycie kosztów wynajęcia należy się aż do momentu nabycia kolejnego samochodu. Nie można niemniej jednak przeciągać ów okresu w nieskończoność – jeśli ubezpieczyciel udowodni waszą opieszałość w załatwianiu formalności ewentualnie warsztatowi usługa zajmie dużo więcej czasu, aniżeli wynika to z techniki naprawy, wypłaty za to nie uzyskacie.

Jakie auto zastępczy można nająć?

Gdy będziecie poszukiwać auta zastępczego, zwróćcie uwagę na dwie rzeczy. Przede wszystkim: samochód nie powinien być wyższej klasy niż wasz zepsuty samochód – kiedy jeździliście przykładowo kompaktem, możecie wynająć co maksimum auto kompaktowe bądź mniejsze.
Po drugie: stawki, za które wynajmiecie pojazd, nie powinny przewyższać średnich stawek na rynku lokalnym.  Najlepiej jest wybrać tą wypożyczalnię, jaka ma już doświadczenie z wynajmem aut zastępczych, organizowaniem każdych formalności i rachowaniem się wprost z ubezpieczalniami.

Czy samochód zastępczy można wypożyczyć bezgotówkowo?
Wypożyczenie auta na kilka albo kilkanaście dni to duże obciążenie pieniężne. Nie każdego stać na tak kolosalne koszty, tym bardziej, że trudno zaplanować, kiedy TU przekaże środki i czy cała sytuacja nie zakończy się przed sądem. W takich kontekstach niektóre wypożyczalnie czterech kółek proponują własną pomoc i same frapują się ściąganiem opłat od zakładów ubezpieczeń, a wówczas klient nie płaci za samochód ani złotówki.

Kiedy można zaholować pojazd na koszt towarzystwa ubezpieczeniowego?
Jeśli wasze auto po kolizji nie nadaje się do dalszej jazdy, koszty holowania do zakładu naprawczego albo innego określonego przez was miejsca zostaną pokryte z umowy ubezpieczeniowej OC winowajcy. Nie ma większych wątpliwości co do odpowiedzialności ubezpieczalni winowajcy, chociaż sporne rzeczy pojawiają się w przypadku opłat takiej usługi.  
Analogicznie z prawem pokrzywdzony jest zobowiązany do minimalizowania kosztów. Zakłady ubezpieczeń, powołując się na te zapisy, czasami negują wartość rachunków za usługę holowania, jak stawki przekraczają średnią  cenę na regionalnym rynku.

Dokąd można holować pojazd na koszt sprawcy?
Nie liczcie na to, że ubezpieczalnia zgodzi się na przewiezienie auta na drugi skraj państwa, gdy tam nie zamieszkujecie, a posiadacie np. zawierzonego blacharza. By uniknąć sporów z firmą likwidującą szkodę, lepiej skontaktujcie się z towarzystwem ubezpieczeniowym (sprawcy albo waszym), zanim powierzycie przetransportowanie rozbitego auta losowej działalności holowniczej.
Dzięki temu unikniecie konfliktów o sumę – to ważne, bo niektóre pomoce drogowe potrafią być znacząco kosztowniejsze niż konkurencja. Całkiem prawdopodobne też, że towarzystwo współdziała z firmą oferującą usługi holownicze, dzięki czemu transportowanie odbędzie się bezkosztowo.

Warto zbierać wszystkie rachunki

Polisa odpowiedzialności cywilnej winowajcy obejmuje nie tylko cenę transportowania i wynajmu samochodu zastępczego, lecz także wszelkie dodatkowe wydatki poniesione z uwagi na brak auta, np. koszt przejazdu taxi z domu do warsztatu, z miejsca stłuczki do domu i tak dalej, jak i koszty na zabezpieczenie samochodu przed dalszym uszkadzaniem, czy takie jak wypożyczenie miejsca parkingowego i nabycie pokrowca chroniącego rozbite auto przed brzydką pogodą.
Takie dodatkowe opłaty towarzystwo najczęściej refunduje, aczkolwiek jedynie jeżeli na wszystko posiadacie rachunki i faktury.

Poszkodowani z przewagą
SN zatwierdził, że poszkodowanym przysługuje refundacja kosztów wynajęcia samochodu. Nie macie obowiązku udowadniać, iż użytkujecie go systematycznie i posiadacie problem z dojazdem komunikacją do pracy.

Ten wpis został opublikowany w kategorii wynajem i oznaczony tagami , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.