Auto zastępcze po kolizji na czas naprawy z ubezpieczenia OC

Przez szereg lat posiadacze aut walczą z ubezpieczalniami o oddanie kosztów wynajmu samochodu zastępczego na okres naprawy uszkodzonego auta. Do niedawna ubezpieczalnie oddawały takie koszty tylko osobom, jakie używały samochodów do prowadzenia przedsiębiorstwa. Auto zastępcze Szczecin po kolizji
Ostatnio dużo się jednak zmieniło, bowiem kierowcy samochodów zyskali w sporach z firmami ubezpieczeniowymi silny argument w postaci uchwały Sądu Najwyższego, który zakwestionował poprzednią praktykę. Jeżeli więc ktoś zepsuje wasz samochód, nie wahajcie się skorzystać z tego prawa, zwłaszcza że zarówno Biuro Rzecznika Ubezpieczonych, jak i Komisja Nadzoru Finansowegowiecznie miały w tej kwestii po stronie poszkodowanych.
Obecnie, podczas gdy ich stanowisko zaakceptował Sąd Najwyższy, jaki w uchwale przyznał poszkodowanym prawo do zwrotu kosztów wynajęcia auta zastępczego niezależnie od tego, do jakich celów go używają, ubezpieczyciele mogą jedynie wykłócać się o stawkę.
Należy mieć świadomość, że w tym razie nie macie obowiązku wcześniej poinformować TU czy też prosić go o aprobatę na skorzystanie z usług autowypożyczalni. Gdy jednak nie potrzebujecie sami „walczyć” z towarzystwem ubezpieczeniowym, możecie pozostawić to w gestii autowypożyczalni – poniektóre z nich są wyspecjalizowane w tego rodzaju sprawach.
Komu należy się samochód zastępczy Szczecin z OC sprawcy?
TU przez sporo lat upierały się, że zwrot opłat pojazdu zastępczego z umowy ubezpieczeniowej OC winowajcy przysługuje co najwyżej osobom, jakie używały auta do prowadzenia działalności gospodarczej. Teoretycznie ci, jacy nie byli właścicielami jakiejś działaności, mogli ubiegać się o pokrycie kosztów na pojazd zastępczy w przypadku, kiedy mieli komplikacje z dostępem do łączności publicznej lub udowodnili, że samochód jest im nieodzowny do wożenia chorych czy też niepełnosprawnych.  
Z interpretacją imperatywów ambarasy posiadały też sądy. Ostatecznie rozsupłała to decyzja SN z 17 listopada 2011 r., która mówi, iż zwrot kosztów poniesionych na wynajem pojazdu zastępczego należy się również jednostkom, jakie używają swojego auta w celach osobistych, i nie ma wpływu, czy posiadają odpowiedni dostęp do łączności zbiorowej. Niemniej jednak tu także są wyjątki – ubezpieczalnie na ogół nie chcą płacić za samochód zastępczy, w sytuacji, gdy poszkodowany ma kolejny pojazd.

Na jaki czas można wynająć pojazd zastępczy?
Samochód zastępczy należy się na czas naprawy, to znaczy od dnia zaistnienia zdarzenia lub od dnia wstawienia pojazdu do naprawy (jeżeli można było nim wcześniej poruszać się) aż do dnia jego odbioru. Inaczej wygląda to w razie szkody całkowitej. Zakłady ubezpieczeniowe deklarują, iż poszkodowany może używać pojazdu zastępczego na ich koszt do momentu wypłaty pieniędzy.
Pomimo tego uchwała SN z dnia 22 listopada 2013 r. deklaruje, iż pokrycie opłat wynajęcia przynależy nawet do momentu zakupu innego samochodu. Nie wskazane jest wszak przeciągać takiego okresu w nieskończoność – jeśli firma dowiedzie waszą opieszałość w ustalaniu formalności lub warsztatowi usługa zajmie wyraźnie więcej czasu, niż wynika to z techniki naprawy, pieniędzy za to nie otrzymacie.

Jakie auto zastępczy można nająć?

Kiedy będziecie poszukiwać pojazdu zastępczego, zwróćcie uwagę na 2 kwestie. Najpierw: samochód nie może być lepszej klasy aniżeli wasz rozbity pojazd – gdy podróżowaliście między innymi kompaktem, możecie wypożyczyć co maksimum auto kompaktowe lub mniejsze.
Po drugie: ceny, za jakie wypożyczycie pojazd, nie powinny przewyższać średnich stawek na rynku lokalnym.  Najlepiej jest wyszukać taką autowypożyczalnię, która ma już doświadczenie z wynajmowaniem samochodów zastępczych, ustalaniem wszystkich formalności i rachowaniem się prosto z zakładami ubezpieczeniowymi.

Czy samochód zastępczy można wypożyczyć bezgotówkowo?
Najem pojazdu na kilka czy też kilkanaście dni to istotne obciążenie pieniężne. Nie każdego stać na tak wysokie wydatki, tym bardziej, iż trudno przewidzieć, w jakim czasie firma ubezpieczeniowa przekaże zadośćuczynienie i czy cała sprawa nie skończy się przed sądem. W takich okolicznościach niektóre wypożyczalnie czterech kółek oferują swoją pomoc i same frapują się ściąganiem zapłat od towarzystw ubezpieczeniowych, a w takim przypadku klient nie zapłaci za pojazd ani złotówki.

Kiedy można zaholować pojazd na koszt towarzystwa ubezpieczeniowego?
Kiedy wasze auto po zdarzeniu drogowym nie nadaje się do dalszej jazdy, koszty holowania do zakładu naprawczego czy innego określonego przez was miejsca pozostaną pokryte z umowy ubezpieczeniowej odpowiedzialności cywilnej sprawcy. Nie ma większych wątpliwości co do odpowiedzialności ubezpieczyciela sprawcy, chociaż sporne kwestie pojawiają się w wypadku opłat takowej usługi.  
Właściwie z prawem poszkodowany jest zobligowany do minimalizowania kosztów. Towarzystwa ubezpieczeniowe, powołując się na te zapisy, czasami podważają wartość kwitów za usługę holowania, jak ceny przewyższają typową  cenę na lokalnym rynku.

Dokąd można holować pojazd na koszt sprawcy?
Nie liczcie na to, że ubezpieczyciel zgodzi się na przewiezienie samochodu na drugi koniec kraju, jeżeli tam nie mieszkacie, a macie np. zaufanego blacharza. Żeby uniknąć konfliktów z firmą likwidującą szkodę, lepiej skontaktujcie się z towarzystwem ubezpieczeniowym (winowajcy bądź waszym), zanim powierzycie przewiezienie uszkodzonego auta losowej firmie holowniczej.
Tym sposobem unikniecie konfliktów o stawkę – to znaczące, bo niektóre lawety potrafią być wyraźnie droższe niż konkurencja. Całkiem prawdopodobne również, że ubezpieczalnia kooperuje z firmą oferującą usługi holownicze, dzięki czemu holowanie odbędzie się bez żadnych kosztów.

Warto zbierać wszystkie rachunki

Ubezpieczenie OC winowajcy pokrywa nie wyłącznie koszt transportowania i najmu auta zastępczego, ale również wszystkie inne koszty poniesione ze względu na brak pojazdu, na przykład cena przejazdu taxi z mieszkania do mechanika, z miejsca kolizji do mieszkania itd., jak i wydatki na zabezpieczenie auta przed dalszym niszczeniem, czy takie jak wypożyczenie miejsca parkingowego i zakup pokrowca chroniącego rozbite auto przed brzydką pogodą.
Takiego rodzaju nadzwyczajne wydatki ubezpieczyciel najczęściej oddaje, jednakże tylko pod warunkiem, że na wszystko posiadacie rachunki i faktury.

Poszkodowani z przewagą
Sąd Najwyższy przyznał, że poszkodowanym należy się zwrot kosztów wypożyczenia auta. Nie musicie udowadniać, że korzystacie z niego codziennie i macie problem z dojazdem autobusem do pracy.

Ten wpis został opublikowany w kategorii wynajem i oznaczony tagami , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.