Bezpłatny wynajem pojazdu z OC sprawcy wypadku na okres naprawy

Bezpłatny najem pojazdu z OC sprawcy na okres naprawy.

Po wypadku wpadamy w prawdziwą panikę. Potrzebujemy samochodu, aby przybyć do szkoły Jednakże wasz zepsuty wóz przebywa w zakładzie i nie wiecie kiedy zostanie zreperowany. Nie martwy się. Mamy szansę skorzystania z dzierżawy pojazdu z polisy OC sprawcy na czas naprawy. Warto dowiedzieć się szczegółów wynikających tego zagadnienia.

Od wielu lat trwa bezustanna walka właścicieli pojazdów z ubezpieczalniami o zwrot kosztów wynajmu auta zastępczego na czas naprawy rozbitego pojazdu Do niedawna ubezpieczyciele zwracały takie koszty wyłącznie osobom, jakie używały samochodów do prowadzenia działalności gospodarczej gospodarczej.

Ostatnio wiele się jednak zmieniło, bo właściciele aut dostali w sprawach sądowych z towarzystwami ubezpieczeniowymi mocny argument w postaci wyroki Sądu Najwyższego, który to zakwestionował dotychczasową praktykę. Dzięki temu, sprawa mogła zostać uregulowana.

Procedura dzierżawy samochodu zastępczego
By zacząć procedurę najmu dzierżawy auta zastępczego, powinno się zgłosić się do wypożyczalni i zgłosić oświadczenie o poniesionej szkodzie w związku z unieruchomieniem pojazdu mechanicznego. Następnie trzeba wybrać pojazd z oferty. Możemy korzystać z niego przez cały czas naprawy własnego pojazdu

Komu przysługuje auto zastępcze z OC sprawcy?
Należy pamiętać, że mamy należeć do bezgotówkowego wynajęcia auta zastępczego z OC sprawcy. Może spośród ostatniego prosta skorzystać właściciel samochodu, którego samochód został uszkodzony z przyczyny innego kierowcy. Koszt takiego najmu zostanie pokryty z OC sprawcy.

Do niedawna, ubezpieczyciele twierdzili, że auto zastępcze z OC sprawcy przysługuje jedynie kierowcom, którzy powodują działalność gospodarczą i muszą pojazdu teraz do ostatniego obiekcie. I prywatni użytkownicy aut mogli starać się o pokrycie kosztów wynajmu jedynie wtedy, gdy udowodnili, że stanowią kłopot z wstępem do wymianie miejskiej oraz jeżeli mieli do prowadzenia osobę chorą czy niepełnosprawną.

Na szczęście kwestia ta stała rozwiązana w 2011 roku, kiedy wprowadziła w działanie uchwała Sądu Najwyższego, która prowadzi, że zwrot kosztów poniesionych na wynajem samochodu zastępczego należy się także osobom, które używają naszego auta w charakterach prywatnych, zaś nie jest tu znaczenia, lub są odpowiedni dostęp do wymianie zbiorowej. Należy przecież mieć, że ubezpieczyciel chyba nie pogodzić się na cenę świadczenia, jeśli poszkodowany posiada nowy samochód.

Na jak długo można wynająć auto zastępcze?

Samochód zastępczy przysługuje na moment naprawy, więc od dnia zaistnienia szkody lub z chwili wstawienia auta do warsztatu aż do dnia jego odbioru. Inaczej rzecz wygląda w sukcesie szkody całkowitej. Ubezpieczyciele twierdzą, że poszkodowany może brać z pojazdu zastępczego na ich koszt do dnia wypłaty odszkodowania.

Inne światło na wszą sprawę rzuca uchwała Sądu Największego z dnia 22 listopada 2013 r, która stwierdza, że zwrot kosztów dzierżawy należy się aż do punktu zakupu innego pojazdu. Oczywiście, należy pamiętać, iż nie można prowadzić tego sezonu w nieskończoność. Jeśli ubezpieczyciel wykaże naszą opieszałość, nie otrzymamy zwrotu kosztów.

Czy ubezpieczyciel może zaważyć o wypożyczalni, z której skorzystamy?
Wybór nie. Poszkodowany sam może wybrać wypożyczalnie, z której potrzebuje wypożyczyć auto. Nawet, jeśli kursy będą szersze niż w innych miejscach.

Jaki samochód zastępczy można wynająć?

Warto zwrócić uwagę na dwie rzeczy podczas wyboru auta zastępczego. Przede każdym, auto, które planujemy wynająć nie pewno być znaczniejszej wartości niż to, jakiego stanowimy właścicielami. I o wiedzieć, że ceny za wypożyczenie pojazd, nie mogą występować średnich wartości na zbycie lokalnym. Najlepiej wziąć z pomocy wypożyczalni, która już wcześniej wypożyczała auta zastępcze. Dzięki temu, nie będzie pasztetów z załatwieniem formalności i zwróceniem się z nazwą ubezpieczeniową.

Na pewnie nie musimy obawiać się, iż będziemy musieli ciągnąć się samochodem niższej jakości niż dotychczas. Jednak posiadamy obowiązek wypożyczyć samochód taki, kiedy twój, który uległ szkodzie.

Czy auto zastępcze można wynająć bezgotówkowo?
Wynajęcie auta to niemały wydatek finansowy. Nie jakiegoś na obecne zostać. Tymże szczególnie, że ubezpieczyciele zazwyczaj zwlekają z ceną rekompensaty. Dlatego niektóre wypożyczalnie oferują pomoc i jedyne przejmują się ściąganiem cenie od ubezpieczycieli. Dzięki temu, typ nie powstaje z ostatniego terminu żadnych kosztów.

Kiedy możesz prowadzić auto na kurs ubezpieczyciela?
Auto po kolizji będzie holowane na kurs OC sprawcy, jeśli samochód nie przyznaje się do jazdy. Nie stanowi żadnych problemów żebym to udowodnić. Jednak, pojawiają się problemy przy kosztach za takie usługi.

Poszkodowany ma obowiązek minimalizować koszty poniesionej szkody. Ubezpieczyciele często budują się na taki zapis i kwestionują wysokość faktur za holowanie, jeśli przekraczają typową stawkę

Podobne kontrowersje budzi kwestia, jak dużo można holować samochód na kurs sprawcy wypadku?
Na pewno nie należy czekać na to, że ubezpieczyciel zgodzi się na przewiezienie auta na inny koniec świecie, jeśli tam nie mieszkamy, a tylko mamy znajomego blacharza. Żeby uniknąć kłopotów z nazwą likwidującą szkody, warto najpierw skontaktować się z ubezpieczycielem sprawcy albo z naturalnym ubezpieczycielem. Dzięki temu, unikniemy dalszych kłopotów ze zwrotem kosztów za holowanie.

Czasem daje się, że firma ubezpieczeniowa współpracuje z konkretnym holownikiem. Dzięki temu, będziemy umieli polegać na darmowy transport.

Zbierajcie wszystkie rachunki
Z polisy OC sprawny można pokryć nie tylko koszty holowania i wynajmu auta zastępczego, jak jeszcze wszelkie dodatkowe wydatki poniesione w kontrakcie z brakiem auta, np. koszt przejazdu taksówką z domu do punktu, z miejsca wypadku do domu itp., jak również nakłady na ubezpieczenie pojazdu przed dalszym niszczeniem, takie jak wynajem miejsca parkingowego i zakup pokrowca chroniącego rozbite auto przed deszczem.

Można bez żadnych problemów mieć na przełom takich kosztów, ale tylko wtedy, jak cierpimy na ostatnie prawe rachunki oraz faktury.

Poszkodowani górą
Dzięki postanowieniu Sądu Najwyższego, poszkodowani otrzymali większe prawa. Mogą liczyć na przełom kosztów wynajmu auta. Ponadto, warto mieć, iż nie musimy udowadniać, że użytkujemy samochód regularnie także jesteśmy problem z posiadaniem z komunikacją miejską. Takie szkolenia są już zbędne.

Ten wpis został opublikowany w kategorii wynajem i oznaczony tagami , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.