Bezpłatny wynajem auta z OC sprawcy na okres naprawy

Bezgotówkowy najem samochodu z OC sprawcy kolizji na czas naprawy.

Po wypadku wpadamy w prawdziwą panikę. Potrzebujemy pojazdu aby dojechać do pracy. Jednak, nasz zepsuty samochód jest w zakładzie i nie wiecie kiedy zostanie naprawiony Nie martwy się. Mamy szansę skorzystania z dzierżawy auta z OC sprawcy na okres naprawy. Warto dowiedzieć się konkrtnych informacji dotyczących tego zagadnienia.

Od wielu lat trwa ciągła batalia właścicieli pojazdów z towarzystwami ubezpieczeń o zwrot kosztów wynajmu pojazdu zastępczego na czas naprawy rozbitego auta Do niedawna ubezpieczyciele zwracały takie koszty wyłącznie przedsiębiorstwom jakie wykorzystywały pojazdów do prowadzenia działalności gospodarczej.

Ostatnio wiele się jednak zmieniło, bo właściciele aut dostali w sprawach sądowych z ubezpieczycielami mocny atut w formie uchwały Sądu Najwyższego, który to zakwestionował dotychczasową praktykę. Dzięki temu, sytuacja mogła zostać uregulowana.

Procedura najmu samochodu zastępczego
Żeby rozpocząć procedurę najmu dzierżawy samochodu zastępczego, powinno się zgłosić się do wypożyczalni i zgłosić oświadczenie o poniesionej stracie w związku z zniszczeniem pojazdu mechanicznego. Póżniej trzeba wybrać auto z oferty. Możemy korzystać z niego przez cały czas naprawy swego auta

Komu przysługuje auto zastępcze z OC sprawcy?
Należy pamiętać, że jesteśmy moc do bezgotówkowego wynajęcia auta zastępczego z OC sprawcy. Może spośród tego odpowiednia skorzystać właściciel samochodu, którego samochód został zamknięty z przyczyny innego kierowcy. Koszt takiego dzierżawy zostanie pokryty z OC sprawcy.

Do ostatnia, ubezpieczyciele twierdzili, że auto zastępcze z OC sprawcy przysługuje jedynie kierowcom, którzy mówią działalność finansową i wymagają pojazdu odpowiednio do ostatniego obowiązku. I prywatni użytkownicy aut mogli starać się o pokrycie kosztów dzierżawy tylko wtedy, gdy udowodnili, iż mają kłopot z dostępem do wymianie miejskiej i jeśli przechodzili do prowadzenia osobę chorą czy niepełnosprawną.

Na szczęście rzecz ta stała zwolniona w 2011 roku, kiedy wprowadziła w utrzymanie uchwała Sądu Najwyższego, która mówi, że zwrot kosztów poniesionych na wynajem pojazdu zastępczego należy się także osobom, które używają naszego auta w celach prywatnych, także nie ma tutaj znaczenia, lub posiadają cały dostęp do wymiany zbiorowej. Należy ale pamiętać, że ubezpieczyciel że nie pogodzić się na wypłatę świadczenia, jeśli poszkodowany ma inny samochód.

Na jak długo można wynająć auto zastępcze?

Samochód zastępczy przysługuje na etap naprawy, czyli od dnia zaistnienia szkody lub od chwili wstawienia auta do punktu aż do dnia jego odbioru. Inaczej sprawa wygląda w sukcesie szkody całkowitej. Ubezpieczyciele twierdzą, że poszkodowany może czerpać z samochodu zastępczego na ich koszt do dnia wypłaty odszkodowania.

Inne światło na pełną sprawę rzuca uchwała Sądu Najwyższego z dnia 22 listopada 2013 r, która stwierdza, że zwrot kosztów wynajmu należy się aż do punktu zakupu innego pojazdu. Oczywiście, należy mieć, iż nie można prowadzić tego terminu w nieskończoność. Jeśli ubezpieczyciel wykaże naszą opieszałość, nie otrzymamy zwrotu kosztów.

Czy ubezpieczyciel może zdecydować o wypożyczalni, z której skorzystamy?
Kompletnie nie. Poszkodowany sam może wybrać wypożyczalnie, z jakiej pragnie wypożyczyć auto. Nawet, jeśli kursy będą szersze niż w nieznanych miejscach.

Jaki samochód zastępczy można wynająć?

Warto zwrócić uwagę na dwie rzeczy podczas wyboru auta zastępczego. Przede wszystkim, auto, które pragniemy wynająć nie potrafi stanowić piękniejszej wartości niż to, którego stanowimy właścicielami. Również o wiedzieć, że składki za wypożyczenie pojazd, nie mogą występować średnich cen na rynku lokalnym. Najlepiej wziąć z pomocy wypożyczalni, która już wcześniej wypożyczała auta zastępcze. Dzięki temu, nie będzie problemów z załatwieniem formy i zwróceniem się z nazwą ubezpieczeniową.

Na zapewne nie musimy obawiać się, iż będziemy musieli unosić się samochodem niższej wartości niż jeszcze. Zawsze mamy prawo wypożyczyć samochód taki, jak twój, który uległ szkodzie.

Czy auto zastępcze można wynająć bezgotówkowo?
Wynajęcie auta to poważny wkład finansowy. Nie wszystkiego na aktualne stać. Tymże wyjątkowo, że ubezpieczyciele zazwyczaj zwlekają z spłatą rekompensaty. Dlatego niektóre wypożyczalnie oferują usługę a jedyne zabierają się ściąganiem opłaty od ubezpieczycieli. Dzięki temu, użytkownik nie ponosi z obecnego tytułu żadnych kosztów.

Kiedy możesz holować auto na koszt ubezpieczyciela?
Auto po kolizji będzie przesuwane na kurs OC sprawcy, jeśli samochód nie nadaje się do jazdy. Nie liczy żadnych problemów aby to udowodnić. Jednak, pojawiają się problemy przy kosztach za takie usługi.

Poszkodowany ma obowiązek minimalizować koszty poniesionej szkody. Ubezpieczyciele często zakładają się na taki przedmiot i kwestionują wysokość faktur za holowanie, jeśli przekraczają typową stawkę

Podobne kontrowersje budzi kwestia, jak dużo można prowadzić samochód na koszt sprawcy wypadku?
Na że nie należy brać na ostatnie, że ubezpieczyciel zgodzi się na przewiezienie auta na przeciwległy koniec świata, jeśli tam nie mieszkamy, a jedynie mamy znajomego blacharza. By uniknąć problemów z nazwą likwidującą szkody, warto najpierw zetknąć się z ubezpieczycielem sprawcy czy z osobnym ubezpieczycielem. Dzięki temu, unikniemy dalszych problemów ze zwrotem kosztów za holowanie.

Czasem daje się, że firma ubezpieczeniowa współpracuje z konkretnym holownikiem. Dzięki temu, będziemy umieli oczekiwać na darmowy transport.

Zbierajcie wszystkie rachunki
Z polisy OC sprawny można pokryć nie tylko koszty holowania i wynajmu auta zastępczego, jak i wszelkie dodatkowe koszty poniesione w kontakcie z brakiem auta, np. koszt przejazdu taksówką z dworze do warsztatu, z miejsca wypadku do domu itp., kiedy również nakłady na pokrycie pojazdu przed dalszym niszczeniem, takie jak wynajem miejsca parkingowego i zakup pokrowca chroniącego rozbite auto przed deszczem.

Można bez żadnych problemów czekać na przełom takich kosztów, ale tylko to, gdyby liczymy na ostatnie wygodne rachunki i faktury.

Poszkodowani górą
Dzięki wprowadzeniu Sądu Najwyższego, poszkodowani uzyskaliśmy większe prawa. Mogą dzielić na przełom kosztów wynajmu auta. Ponadto, warto mieć, iż nie musimy udowadniać, że użytkujemy samochód często także jesteśmy kłopot z czerpaniem z komunikacją miejską. Takie tłumaczenia są już zbędne.

Ten wpis został opublikowany w kategorii wynajem i oznaczony tagami , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.