Kto może odziedziczyć pieniądze zgromadzone na emeryturę

Wiele osób gromadzi pieniądze na emeryturę, choć nie ma pewności, że jej dożyje. W razie śmierci, pieniądze zgromadzone na II i III filarze jednak nie przepadają. Otrzymują je bliscy osoby zmarłej.

Składa jaka płacimy na emeryturę trafia w większości do ZUSu i zostaje umieszczona na I filarze. Działa ona na zasadzie Pay As You Go, czyli świadczenia dla obecnych emerytów wypłacane są z obecnych składek pracowników. Oznacza to, że na kontach przyszłych emerytów nie ma środków, a zamiast tego istnieje zobowiązanie państwa ograniczone do wysokości zapisanej kwoty. Takie środki nie polegają więc żadnemu dziedziczeniu, ponieważ nie ma czego tu dziedziczyć.

Pieniądze z OFE dla bliskich
Inna sytuacja jest z pieniędzmi zgromadzonymi w OFE. Środki tam zgromadzone nie przepadają, ale otrzymują je bliscy osoby zmarłej. W przypadku posiadania męża/żony i wspólnoty majątkowej, to po śmierci współmałżonek będzie mógł dokonać wypłaty transferowej z OFE w wysokości połowy zgromadzonych pieniędzy na swój rachunek OFE.

Drugą połowę zgromadzonych środków otrzymuje osoba, która została wskazana wcześniej przez zmarłego. Może to być ktoś z rodziny, ale niekoniecznie. Pieniądze te może otrzymać osoba, z którą pozostajemy w nieformalnym związku albo przyjaciel czy syn dalekiej kuzynki. Środki wypłacane są bezpośrednio na rzecz osoby wskazanej przez zmarłego. Jest to jednorazowa wypłata, ale można zażyczyć sobie również wypłacania pieniędzy w ratach przez okres nie dłuższy niż 2 lata.. Jeżeli zmarły nie wskaże żadnych osób, zgromadzone środki wejdą w skład spadku.

Warto podkreślić, że dziedziczenie środków zgromadzonych na II i III filarze jest możliwe tylko wtedy, gdy taka osoba nie dożyje emerytury. Jeśli opuści ona świat jako emeryt, spadkobiercy nie mają na co liczyć.

Trzeci filar to prywatne pieniądze
Mamy możliwość gromadzenia pieniędzy w IKE albo IKZE.Możemy również oszczędzać je na własną rękę, np. w funduszach inwestycyjnych, polisach z ubezpieczeniowym funduszem kapitałowym czy na lokatach w banku. We wszystkich tych przypadkach, nasi bliscy mogą liczyć na otrzymanie środków, które zostały zgromadzone. I nie jest to istotne, tak jak w przypadku OFE czy nasz bliski umrze przed emeryturą czy po niej. Najwięcej korzyści można uzyskać posiadając IKE i IKZE. Osoba, która odziedziczy pieniądze, nie będzie musiała płacić od nich podatku. Jeżeli nikt nie zostanie wskazany do dziedziczenia, pieniądze zostaną wliczone do spadku.

Jeśli dojdzie do dziedziczenia z IKZE, spadkobierca będzie musiał zapłacić zryczałtowany podatek dochodowy w stawce 10 proc., chyba że przekaże on pieniądze na swoje konto w Przeczytaj też ciekawe informacje na temat  oc auto zastępcze

Ten wpis został opublikowany w kategorii wynajem i oznaczony tagami , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.