Kara za brak OC

Rosną kary za brak ubezpieczenia OC. Jeśli jesteś właścicielem auta osobowego, w 2017 roku brak ubezpieczenia będzie Cię kosztować nawet 4000 złotych. Posiadacze aut powyżej 3,5 t zapłacą jeszcze więcej!

Kara za jazdę bez ważnej polisy OC  jest powiązana z pensją minimalną , której wysokość co rok wyznacza parlament dlatego że od 1 stycznia 2017 r. pensja minimalna podrośnie z 1850 do 2000 złotych , podrożeje też OC.

Kara za brak OC w 2017 roku


Całkowita wysokość kary zależy zarówno od tego, jak duże będzie Twoje spóźnienie oraz od typu pojazdu, którym się poruszasz. Właściciele pojazdów osobowych uiszczą maksymalnie 4000 złotych, czyli trzysta zł więcej niż w poprzednim roku. Maksymalna grzywna dotknie tych, których zwłoka wyniesie ponad 14 dni. Jeżeli bez aktualnego OC będziemy jeździć od 4 do dwóch tygodni – uiścicie 50% tej kwoty, innymi słowy dwa tysiące. Spóźnienie krótsze niż trzech dni będzie Was kosztowało 800 złotych, czyli 20% maksymalnej grzywny.

Większe auto, wyższa grzywnaWłaściciele pojazdów ciężarowych, ciągników siodłowych i autobusów uiszczą jeszcze więcej  maksymalna grzywna wyniesie 6000 zł. Wzrosną także grzywny dla posiadaczy motorowerów, motocykli i quadów również innych  pojazdów będą musieli oddać nawet 670 złotych, oznacza to pięć dych więcej niż przed rokiem.

Brak OC – pozorna oszczędnośćUFG od wielu lat toczy wojnę z posiadaczami czterech kółek, jacy nie kupują ubezpieczenia OC.  Jest ich masa, każdego roku nawet 100 tysięcy kierowców próbuje zaoszczędzić na kupnie polisy niestety jest to oszczędność bardzo iluzoryczna. Jeżeli spowodujemy wypadek będziemy musieli zapłacić za naprawę uszkodzonych samochodów z własnych środków, oprócz tego zostaniemy obciążeni grzywną za brak ubezpieczenia. „Oszczędność” będzie nas dużo więcej niż polisa OC. Nie mówiąc o szkodach osobowych, za jakie również poniesiemy odpowiedzialność.

Kiedy nie zapłacisz kary za brak OC?Dla przestraszonych kierowców mamy też dobre wieści. Jeśli od lat jeździsz tym samym pojazdem, Wasza polisa OC przedłuży się samoczynnie, o czym bez wątpliwości poinformuje Ciebie Twoja firma ubezpieczeniowa czy też agent ubezpieczeniowy, pod warunkiem opłaciłeś wszystkie raty. Bez wątpliwości towarzystwo ubezpieczeniowe będzie w szeregu przypadków przypominać Tobie o zaległościach, a gdy spowodujesz kraksa, zablokuje wypłatę zadośćuczynienia do momentu, gdy zapłacisz wszelkie zaległości. Pomimo tego nie będzie Tobie groził żadna kara.
Grzywna grozi Ci tylko w przypadku, gdy automatyczne przedłużenie ubezpieczenia nie zadziała czyli:
Gdy kupiłeś samochód i przepisałeś ubezpieczenie poprzedniego właściciela po jej wygaśnięciu musisz ubezpieczyć pojazd we własnym zakresie wejdź zatem w kalkulator OC i sam oblicz cenę polisy
Gdy nie opłaciłeś wszystkich rat za ubezpieczenie OC

Nie tylko policja – kto nakłada kary za brak OC?Pamiętaj, że grzywnę za brak ważnego ubezpieczenia OC oprócz policji podczas kontroli, może z góry ustalić też Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny, który na bieżąco monitoruje w systemie wznowień wszystkich polis. Informacja o nałożeniu kary możesz więc dostać także wtedy, gdy Twoje auto bądź motorower stoją nieużywane na parkingu.

Nie jeżdżę samochodem – czy muszę kupować ubezpieczenie OC?Tłumaczenie, że Twój samochód od miesięcy stoi niesprawne w garażu. O ile samochód jest zarejestrowany, musi być ubezpieczony. Od tego nie ma żadnego odstępstwa i takie usprawiedliwienie bez wątpienia nie pozwoli nam ustrzec się od kary . Jeżeli nie chcesz płacić, sprzedaj pojazd lub zezłomuj i wyrejestruj.

Podsumowanie
1.    Za brak ważnego ubezpieczenia OC w 2017 rosną kary r. za auto osobowe zapłacisz aż 4000 zł
2.     W razie szkody ponosisz wszelkie finansowe konsekwencje. Poruszanie się po drogach bez ważnego  Ubezpieczenia nie opłaca się!.
3.    Za brak obowiązującej polisy OC ukaże Cię policja mandatem  a Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny nałoży grzywnę.

Ten wpis został opublikowany w kategorii wynajem i oznaczony tagami , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.